A domonkosok második visszatérése csendben történt. 1989 nyarán az Elnöki Tanács visszavonta az 1950-ben kiadott rendeletet, s ezután újra működhettek a szerzetesrendek. A Domonkos-rend dr. Dóczy Zsigmond OP vezetésével kezdett működésük megszervezéséhez. Végül a budapesti Thököly úti, a soproni és a debreceni rendházat sikerült újra felállítani.
A domonkosok 1990. szeptember 1-jén tértek vissza Debrecenbe. Az új plébániaépületet rendházzá alakították, s ők fejezték be 1992-ben a belső munkálatokat.
A Domonkos-rend magyarországi provinciájában kevés szerzetes működött. Ezért elhatározás született, hogy a lengyel domonkos tartományból érkeznek ide szerzetesek misszióba. Az elsők, Górski Jacek és Wysokiński Ireneusz 1993 augusztusába érkeztek Debrecenbe. Őket követték Magyarországra Joseph Puciłowsky és Andrzej Kostecki szerzetesek.
Az Újkert és a Sestakert együttesen Debrecen egyik legnagyobb lakótelepe, mely az 1970-es években épült ki, és a Szent László plébánia lelkipásztori területéhez tartozott. Szükségessé vált ott egy új templom építése. A Borbiró téren a várostól 99 éves használatra telket kapott a Domonkos-rend, s ott ők és az Élő Víz Forrás alapítvány rakta le a templom alapjait. Az alapkövet 1994. december 10-én, a Szeplőtelen Fogantatás ünnepéhez kapcsolódóan, Bosák Nándor megyéspüspök helyezte el Dr. Dóczy Zsigmond OP tartományfőnök jelenlétében.
A Megtestesülés-templom patrónája a Boldogságos Szűz Mária, búcsúnapja március 25-e. Anyagi nehézségek miatt 1996. őszén a Domonkos-rend a már elkészült templomalapot átadta az egyházmegyének. A templomot Bosák Nándor megyéspüspök szentelte fel 2000. augusztus 19-én. Az alapkőletételtől eltelt hat évben a közeli Békessy Béla Általános Iskolában volt rendszeresen vasárnaponként szentmise, melyet a domonkos atyák tartottak. 2000. december 1-jétől Felföldi László püspöki titkár templomlelkészi kinevezést kapott a Megtestesülés-templomba. A kialakult gyakorlat szerint ő a péntek-szombat-vasárnapi szentmiséket celebrálta, a többi napon a domonkos szerzetesek miséztek ott is. 2004. januárjában szétvált a képviselő-testület, majd 2006. augusztus 1-től leválasztották az új plébánia lelkipásztori területét a Szent Lászlóétól.
A domonkosok által 1946-ban elkezdett templomépítési munkálatai 1950-ben szükségszerűen leálltak. Az eltelt évtizedek alatt a már meglévő falakat széthordták, az alapok megmaradtak a Bem tér 20-21. szám alatt. 2003-ban a telek és a rajta lévő lakóház eladásra került. A befolyó pénzből 2004-ben a Szent László Plébánia Füredi utcai telkén, a jelenlegi templom mellett, közösségi- és rendház építése kezdődött. Az összeg egy részét a Megtestesülés-templomhoz tartozó plébánia épületének építésére fordította a püspökség..
Az új rendház építésének képei:
A Szent László plébánia területén lévő közösségi- és rendház egy részét, mely az újonnan alapított II. János Pál Intézetet is magába foglalja, 2007. június 24-én áldotta meg Bosák Nándor püspök atya.
A plébánia a debreceni klinikán valamint a Pallagi úti Szociális Otthonban és a Vakok Intézetében kórházlelkészi szolgálatot végez. Kéthetente kihelyezett szentmisét, a köztes héten pedig igeliturgiát is tartanak a klinika területén. 1996-97-ig Nagymacs is misézőhely volt. A domonkos plébánia látta el a római katolikus egyetemi lelkészi szolgálatot a 2006/07-es tanév végéig.
A Szent László-egyházközség Domonkos-rendi plébánosai 1990-től kezdődően Szakács Rajmund, Mészáros Domonkos, Antalóczi Márton (később a rendből kilépett), Dióssi Kornél, Górski Jacek, Barna Máté, Köbli Tamás (később egyházmegyés pap lett) voltak. Jelenleg ismét Górski Jacek OP vezeti a plébániát.
Beszélgetés Jacek Gorski OP atyával a Kossuth Rádió Tanúim lesztek című műsorában 2015. augusztusában: